Klinkende overwinning voor TOG Berlicum

TOG Berlicum speelt op concours in Veldhoven 2019

Klinkende overwinning voor TOG Berlicum Een paar dagen na de klinkende overwinning van muziekvereniging TOG uit Berlicum op een concours in Veldhoven kan dirigent Jan Gerrit Adema het nog maar nauwelijks bevatten. Een half jaar geleden speelde het orkest voor het eerst delen uit de compositie Duende. “We konden driekwart van het stuk eigenlijk nog nauwelijks spelen. Deze compositie is zo complex qua ritmes, maatsoorten articulatie en dynamiek dat het wel een kluw wol lijkt.


Ik vroeg me in de beginperiode regelmatig af waar we aan begonnen waren”, lacht de dirigent. In september volgde een studiedag en kon het orkest het stuk voor de eerste keer van voor naar achter doorspelen. Drie weken voor het concours volgde een tryout-concert in Zijtaart. “Na die tryout kwamen er nog allerlei onvolkomenheden naar voren. We wisten dat er werk aan de winkel was en dat de lat nog hoger moest komen te liggen. De laatste twee weken voor het concours hebben we drie keer in de week volle bak gerepeteerd. We hadden zo’n goede opkomst op de repetitie dat we er daardoor zo twintig punten bij hebben gehaald”. Het concours zelf verliep ontspannen, ook al was iedere muzikant enorm gefocust. Het orkest hoopte op een eerste prijs. Daarvoor zijn 80 punten nodig. Bij 85 punten kun je spreken van een dikke eerste prijs. Het werden er uiteindelijk 92,17. De ontlading was vanzelfsprekend enorm. “Onvoorstelbaar dit. Een van de juryleden gaf ons zelfs 93 punten. Dat is nog nooit voorgekomen!”, reageerde voorzitter Peter de Groot vol verbazing. Dirigent Jan Gerrit Adema: “Duende is het meeste complexe werk dat ik ooit heb gedirigeerd. Het spannende was dat we niet wisten of we het stuk goed genoeg kende. Dat het dan zò beloond wordt, is ongekend te gek. Het voelt echt als een teamprestatie. We hebben maandenlang keihard gewerkt met een fantastisch repetitiebezoek. Jong en oud ging ’s avonds uit z’n bol. Wat een ongelofelijk te gekke avond hebben we beleefd”.